بهترین مدیر عامل ها چه کسانی هستند؟

بهترین مدیر عامل کیست؟ جواب این سؤال بستگی به این داره که شما مدیر عامل رو چیجوری تعریف کنین.

اگه از نرم افزار Siri سوال کنین معنی CEO چیه صدایی رو که تقریباً مثل آدمه می شنوین که براتون حروف اختصاری CEO رو هجی می کنه. اگه از گوگل بخواین، یه جواب واقعی به شما میده که مدیر عامل اجرایی رو اینطور توصیف می کنه: «بالا رتبه ترین فرد تو یه شرکت یا هر سازمان دیگری که مسئول پایانی گرفتن تصمیمای مدیریتیه.» اما این تعریف فقط در سطح باقی می مونه.

وقتی نیلای پاتل از ساتیا نادلا، مدیرعامل تقریباً جدید مایکروسافت این سؤال رو پرسید، تازه فهمیدیم که این نقش خیلی سخت تر از آنیه که تصور می شه. نادلا با صدای بلند، سؤال رو تکرار کرد و گفت: «شغل شما به عنوان یه مدیر عامل چیه؟!» و ادامه داد: «تو یه جورایی دلت می خواد بدونی که وقتی می گیم مدیر عامل، یعنی چی، آره. منظور تو جنبه روشنفکرانه این کلمه س ولی چیزی هست که فقط یه مدیر عامل می تونه انجامش بده که اونم عوض کردن جو سازمان به طوریه که بتونه روح جمع رو تصرف کنه. یه جور فرهنگه. شغل مدیر دلیلی، مثل داشتن مسئولیت گرد هم آوردن این فرهنگه که باعث شه اتفاقا به بهترین راه اتفاق بیفتن.»

روز به روز که می گذره با مدیر عاملا بیشتر از قبل مانند افراد مشهور رفتار می شه. در سالای گذشته، فیلمای زندگی استیو جابز و مارک زوکربرگ به پر سروصداترین فیلمای بین المللی تبدیل شدن و از طرف دیگه کتابایی که وقایعی مانند پیشرفت جف بزوس، مالک سایت آمازون و گروه چهار نفری مؤسسان توئیتر رو ثبت می کنن، در فهرست پر فروش ترینای نیویورک تایمز، بالاترین امتیازها رو بدست می یارن. موفقیت، منبری رو ایجاد کرده که مدیر عاملا از بالای اون خیلی راحت تر می تونن در مورد مسائل پیچیده اجتماعی و سیاسی نظر بدن، مانند کاری که هالیوودیا انجام میدن.

هالیوود

با در نظر گرفتن همه اینا، تعجب برانگیز نیس که مدرسه عالی تجارت هاروارد، روش شناسی خودش واسه رتبه گذاری مدیرعاملای برتر دنیا رو تغییر داده. دوران اندازه های عینی و خشک گذشته دیگه تموم شده و این روزا جای خود رو به یه اندازه جدید دادن. ۸۰ درصد اون با یافته های مالی دراز مدت تعیین می شه (عواید کلی سهامداری و تغییر در ارزشبازار) در حالی که ۲۰ درصد رو امتحان چگونگی کارکرد با در نظر گرفتن مسائل محیط زیستی، اجتماعی و دولتی (ESG) تشکیل میده. پس در حالی که جف بزوس دوباره شماره اوله همونطور که در سال ۲۰۱۴ براساس سنجهای خالص پولی بود، رتبه اون حالا به واسطه اندازه پایین رتبه اون در ESG که ۸۲۸ (از بین ۹۰۷ مدیر عامل) است به ۸۷ نزول کرده. به گزارش فاینشیال تایمز، اندازه پایین ESG به دلیل زیر پا گذاشتن نگرانی در مورد دادخواهیای مربوط به حق انحصاری، دوری از پرداخت مالیات و رفتار اداری و کارگران انباره. جایگاه شماره اولی به مدیرعامل مراقبت سلامت، لارس رابین سورنس (Lars Rebien Sørensen ) از شرکت نورو نوردیک داده شده با رتبه مالی ۶ و ESG 15.

نکته قابل توجه اینه که تیم کوک، مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت اپل، ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، ساندار پیچای مدیر عامل گوگل و  لری پیچ، مدیرعامل شرکت آلفابت هیچکدام در ۱۰۰ نفر اول فهرست قرار نمی گیرن اما مدیرعامل بدنام گروه فولکس واگن، مارتین وینترکورن با رتبه ۴۸ در ESG، شماره ۲۰ در فهرسته (این فهرست قبل از رسوایی گذشته اون، دستکاری ۱۱ میلیون خودرو دیزلی واسه فریب تست اندازه آلودگی، جفت و جور شده.)